Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.05.2015 18:07 - Пътешествия без предизвестия - отзив
Автор: tota Категория: Лични дневници   
Прочетен: 4615 Коментари: 15 Гласове:
18


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

Кондоферски Александър, Пътешествия без предизвестия,

 

Изд. Приятел – Самоков, Самоков, 2015

 

/отзив/

д-р Атанаска Тоскова

Излязлата от печат книга на Александър Кондоферски  „Пътешествия без предизвестия” ще допълни и обогати знанието за съхранената и пренесена през времето родова памет за фамилията Кондоферски. Началото е поставено  преди 200 години от родения Захари в рода Пеналски от село Кондофрей, който се установява по-късно в Самоков. Поради рожденото му място самоковци го нарекли Захари Кондофреецо, а от там дошло и името Захарий  Кондофрейски. Авторът проследява родовите връзки през времето, разказвайки за двата големи клона на фамилното дърво – на Иван Кондоферски (герой от Балканската война) и  брат му  свещеноиконом Христо Кондоферски (полкови свещеник през същата война). Неговото мото е  като посланието на поета Димчо Дебелянов в елегията "Скрити вопли", че човек трябва да пази родовите си корени, да открие духовните опори на своя живот и да намери себе си.

Александър Кондоферски е строителен инженер по професия, почти целия си живот е посветил на проектантската дейност, но остава верен на мечтата си да пише. В продължение на 15 години той публикува на страниците на в. „Приятел” - Самоков своите пътеписи и размисли за родовите му корени и интересни случки от живота в Германия, където се установява през 1990 година.

Представената книга е в обем от 208 страници. Състои се от три глави: „Венецуела и нашият род”, „Пътуване през времето и пространството” и „Пътешествия из Европа”. Авторът, седемдесет и осем години след своя дядо, продължава делото му за написването на семейната летопис /започната на 7 април 1926 година/.

В предлаганото четиво по обхват и съдържание авторът разкрива съдбата на членове на фамилията, чиито живот протича в много държави на два континента. Във всички разкази прозира принадлежността им към род и Родина и родолюбие в истинския смисъл на думата. Отвежда ни на различни места в света, където се изявява като пътешественик, а Германия ни става по-близка от разказаното.   

В структурно отношение материалът е разпределен по следния начин: Започва с въведение, след което авторът ни увлича последователно и в изложението. Следват трите раздела с общо 27 пътеписи, поднесени под различна форма, финалът е с послеслов. В него дава отговор защо книгата е озаглавена „Пътешествия без предизвестия”! И допълва, че вече не се налага някой да ти дава разрешение къде и кога да пътуваш, какви кумири да имаш и как да се казваш!

Първият раздел се състои от осем отделни разказа. Преминаваме през невероятна семейна хроника, среща на две поколения самоковци във Венецуела, преживяваме срещите с братовчеди и близки. В „Незабравими екскурзии” е отразена съдбата на близки родственици, променена от превратностите на времето и поради това понесли удари и преминали през мъчителни изпитания.

Стилът е завладяващ. Авторът със своята наблюдателност, концентрация на ума, преценка, дължаща се на натрупания опит, води читателя на непознати за него места. В определени моменти се уморяваш да следиш подробностите, но пък те разкриват детайлите и обогатяват картината на разказаното.Така читателят придобива по-ясна представа къде го отвежда авторът.

Не на последно място си заслужава да бъде отбелязано, че авторът за тези петнадесет години е пропътувал по време на своите пътешествия десет пъти обиколката на Екватора. Чиста техническа страна на тези пътешествия без предизвестия. Пет пъти до Венецуела, веднъж до Доминиканската република, три пъти до Тенерифе, веднъж до Мадейра, четири пъти – до остров Корсика и още до Сардиния, Египет, Майорка, до Ротердам, Париж, Рощок, Лондон, Виена... Само пътуването до европейски дестинации е с дължина над 250 хиляди километра. Събраните впечатления, споделени с читателите, са неговата награда и утеха за 42 години упорит труд като строителен инженер на територията на две държави – България и Германия.

Пътешествията пешком из Алпите в Германия, Австрия , Швейцария, Италия и Франция са над 6 хиляди часа време, прекарани в лоното на майката Природа. Прехвърляйки страниците на 19 разказа в следващите два раздела на книгата, ставаме съпричастни на всички преживявания сред магията на природните красоти.

Представената книга демонстрира безспорните качества на умел  разказвач на своя създател. Книгата вярно интерпретира съхраненото в родовата памет и преживяното през тези пътешествия от автора.

Книгата на Александър Кондоферски допълва една ниша в мемоарната и пътеписната литература. В този смисъл тя е интересно четиво за специалисти в двете области и за широката публика.

 image

На корицата: Френски Савойски Алпи край Шател, в близост до швейцарската граница


В прег­­­ръд­­­ка­­та на зми­­я­­та

„Три дни. Ако ос­­­та­­неш жив още три дни и от­­­но­­во сам се на­­диг­­­неш вър­­­ху кра­­ка­­та си... ще жи­­ве­­еш още 70, мо­­же би 80 го­­ди­­ни и по­­ве­­че.”

То­­ва из­­­рек­­­ла с хрип­­­те­­не грох­­­на­­ла ба­­ба – ле­­чи­­тел­­­ка и ша­­ман­­­ка, на мес­­т­­­но ин­­­ди­­ан­­с­­­ко на­­ре­­чие, ко­­е­­то чи­­чо ми Крум мно­­го доб­­­ре раз­­­би­­рал, и на­­ля­­ла през бам­­­бу­­ко­­ва цев в ус­­­та­­та му от­­­ров­­­но-гор­­­чи­­ва теч­­­ност, пре­­ди да из­­­гу­­би от­­­но­­во съз­­­на­­ни­­е­­то за дъл­­­го...

Два­­ма ин­­­ди­­ос, с бе­­зиз­­­раз­­­ни из­­­ра­­же­­ния и без­­­мъл­­в­­­но, би­­ли го до­­нес­­­ли вър­­­ху но­­сил­­­ка пред схлу­­пе­­на­­та ко­­ли­­ба на ве­­щи­­ца­­та, на­­ми­­ра­­ща се в пе­­ри­­фе­­ри­­я­­та на джун­­г­­­ла­­та и на ин­­­ди­­ан­­с­­­ко­­то се­­ли­­ще. Пра­­се­­та, ко­­кош­­­ки, по­­лу­­ди­­ви ку­­че­­та и бо­­со­­но­­ги де­­ца се вър­­­га­­ля­­ли в пра­­хо­­ля­­ка на мет­­­ри от не­­го и вди­­га­­ли неп­­­ре­­къс­­­на­­та вря­­ва. А са­­мо­­ко­­ве­­цът Крум бе­­рял ду­­ша и се бо­­рил да се из­­­мък­­­не с пос­­­лед­­­ни си­­ли от прег­­­ръд­­­ка­­та на смърт­­­та.

* * *

След 11 го­­ди­­ни емиг­­­ран­­т­­с­­­ки жи­­вот зад гър­­­ба си във Фран­­­ция, от ко­­и­­то две го­­ди­­ни след­­­ва­­не на ве­­те­­ри­­нар­­­на ме­­ди­­ци­­на в Па­­риж, не­­мил и нед­­­раг, чи­­чо Крум стъ­­пил на па­­лу­­ба­­та на ко­­ра­­ба „Льо Гроа” на път за Ла­­тин­­с­­­ка Аме­­ри­­ка. Един­­с­­т­­­ве­­ни­­ят му син Жан Клод, три­­го­­ди­­шен, ос­­­та­­ва при ба­­ба и дя­­до по май­­чи­­на ли­­ния. Ба­­ща му по­­тег­­­лил от­­­но­­во по още по-не­­из­­­вес­­­тен път, за да си тър­­­си пак къс­­­ме­­та.

Прес­­­то­­я­­ват за 17 дни в прис­­­та­­ни­­ще­­то Да­­кар, сто­­ли­­ца на Ка­­ме­­рун, до­­ка­­то ми­­но­­чис­­­та­­чи раз­­­чис­­т­­­ват мор­­с­­­ки­­те пъ­­ти­­ща в оке­­а­­на. Има­­ло все още хи­ля­­ди ми­­ни след Вто­­ра­­та све­­тов­­­на вой­­на, ко­­и­­то пра­­ве­­ли вся­­ко ед­­­но пъ­­те­­шес­­т­­­вие мно­­го рис­­­ко­­ва­­но. След още ед­­­на сед­­­ми­­ца, през топ­­­ла и слън­­­че­­ва ут­­­рин на юни 1946-а, „Льо Гроа” се озо­­вал в прис­­­та­­ни­­ще­­то на Рио де Жа­­ней­­ро.

Със скром­­­но вър­­­зоп­­­че ба­­гаж и мно­­го на­­деж­­­ди 33-го­­диш­­­ни­­ят са­­мо­­ко­­вец се озо­­вал в сър­­­це­­то на пъс­­­тър и мно­­го­­лю­­ден град. Пре­­но­­щу­­вал в ед­­­на ев­­­ти­­на кръч­­­ма-стран­­­ноп­­­ри­­ем­­­ни­­ца и ня­­кол­­­ко дни оби­­ка­­лял гра­­да, за да тър­­­си ра­­бо­­та от го­­во­­ре­­щи френ­­с­­­ки език за­­сел­­­ни­­ци. Раз­­­би­­рал са­­мо от­­­дел­­­ни ду­­ми от бра­­зил­­с­­­кия пор­­­ту­­гал­­с­­­ки и за­­то­­ва се чув­­с­­т­­­вал дос­­­та без­­­по­­мо­­щен.

Пре­­бит от умо­­ра, след не­­ус­­­пеш­­­но­­то тър­­­се­­не се зав­­­ръ­­ща ед­­­на ве­­чер в кръч­­­ма­­та и си по­­ръч­­­ва ча­­ша ром и не­­що за яде­­не. До­­ка­­то уто­­ля­­вал гла­­да си и жаж­­­да­­та, ста­­нал не­­во­­лен сви­­де­­тел на гроз­­­но кла­­не. Два­­ма ме­­ти­­си се хва­­на­­ли гу­­ша за гу­­ша, из­­­ва­­ди­­ли но­­жо­­ве, още ня­­кол­­­ко тъм­­­но­­ко­­жи мла­­де­­жи се на­­ме­­си­­ли в та­­зи раз­­п­­­ра­­ва и за по-мал­­­ко от две ми­­ну­­ти де­­сет­­­ки мъ­­же се из­­к­­­ла­­ли вза­­им­­­но. Вър­­­ху по­­да и по сте­­ни­­те плис­­­на­­ла але­­на кръв; кря­­съ­­ци, пи­­съ­­ци и ръм­­­же­­не прог­­­лу­­ши­­ли уши­­те на ос­­­та­­на­­ли­­те при­­със­­т­­­ва­­щи в кръч­­­ма­­та; ис­­­тин­­с­­­ка дуп­­­ка и пи­­ян­­с­­­ки вер­­­теп. Из­­­пот­­­ро­­ше­­ни ма­­си, сто­­ло­­ве, ча­­ши, по­­су­­да до­­пъл­­­ва­­ли страш­­­на­­та глед­­­ка.

Още пре­­ди да прис­­­тиг­­­не по­­ли­­ция, чи­­чо ми Крум си съб­­­рал вър­­­зоп­­­че­­то, зап­­­ла­­тил за но­­щув­­­ки­­те и хра­­на­­та и се за­­вър­­­нал пак на прис­­­та­­ни­­ще­­то, за да по­­тег­­­ли от­­­но­­во с пър­­­вия ко­­раб на­­къ­­де­­то му ви­­дят очи­­те.

След бро­­е­­ни дни се озо­­вал в Три­­ни­­дад и То­­ба­­го; и там бър­­­зо раз­­б­­­рал, че са­­мо си гу­­би вре­­ме­­то; и още след ня­­кол­­­ко дни се озо­­вал в Ла Гу­­ай­­ра, Ес­­­та­­до Вар­­­гас (б. р. про­­вин­­­ция Вар­­­гас) - прис­­­та­­ни­­ще­­то на Ка­­ра­­кас. Срещ­­­нал ряд­­­ко кра­­си­­ви чо­­веш­­­ки съз­­­да­­ния – гос­­­топ­­­ри­­ем­­­ни, ми­­ро­­лю­­би­­ви (ка­­то из­­к­­­лю­­чим „мос­­­ки­­тос” – ко­­ма­­ри­­те). След ня­­кол­­­ко ме­­се­­ца ра­­бо­­та ка­­то зем­­­ле­­мер в аме­­ри­­кан­­с­­­ка­­та фир­­­ма за про­­уч­­­ва­­не и тър­­­се­­не на пет­­­рол, след тра­­си­­ра­­не на 100 км тра­­се на пет­­­ро­­лоп­­­ро­­во­­ди­­те – през джун­­г­­­ла, пъл­­­на с от­­­ров­­­ни змии и ягу­­а­­ри, чи­­чо ми Крум след мно­­го пре­­меж­­­дия и ли­­ше­­ния спес­­­тя­­ва ед­­­на шап­­­ка с „бо­­ли­­ва­­рес” ка­­то въз­­­наг­­­раж­­­де­­ние за тру­­да. На­­пус­­­ка за­­ви­­на­­ги аме­­ри­­кан­­­ци­­те, без да ус­­­пее да ги обик­­­не как­­­то то­­га­­ва, та­­ка и в пос­­­лед­­­но вре­­ме – 6-7 де­­се­­ти­­ле­­тия по-къс­­­но... Са­­мо за 100 бо­­ли­­ва­р ку­­пу­­ва 500 хек­­­та­­ра зе­­мя бли­­зо до при­­ток на Ори­­но­­ко. До­­ку­­мен­­­тът за соб­­с­­т­­­ве­­ност имал го­­ле­­ми­­на­­та на раз­­­пис­­­ка и бил под­­­пе­­ча­­тан с па­­лец от бив­­­шия соб­­с­­т­­­ве­­ник.

* * *

Въ­­о­­ръ­­жен с поз­­­на­­ни­­я­­та от вре­­ме­­то на сво­­е­­то след­­­ва­­не по ве­­те­­ри­­нар­­­на ме­­ди­­ци­­на, за­­поч­­­ва пър­­­во­­то ма­­со­­во пти­­це­­въд­­с­­т­­­во във Ве­­не­­цу­­е­­ла. Пти­­че­­то ме­­со би­­ло хит в рес­­­то­­ран­­­ти­­те по то­­ва вре­­ме и за та­­къв биз­­­нес има­­ло свет­­­ло бъ­­де­­ще. Още през пър­­­ви­­те ня­­кол­­­ко ме­­се­­ца на уси­­лия всич­­­ко тръг­­­на­­ло по во­­да. По­­ръч­­­вал пи­­лен­­­ца от лю­­пил­­­ни­­те на Ма­­я­­ми. След пъ­­ту­­ва­­не със са­­мо­­лет и ка­­ми­­он съ­­щи­­те са­­мо 24 ча­­са по-къс­­­но се озо­­ва­­ва­­ли в не­­го­­ви­­те пти­­чар­­­ни­­ци. След зах­­­ран­­­ва­­не с мно­­го ев­­­ти­­ни мес­­т­­­ни хра­­ни и хо­­лан­­д­­с­­­ко кон­­­ден­­­зи­­ра­­но мля­­ко на прах, с от­­­дав­­­на из­­­те­­къл срок и за­­па­­зе­­но с то­­но­­ве на без­­­це­­ни­­ца; след вак­­­си­­на­­ции и неп­­­ре­­къс­­­на­­ти гри­­жи, от­­г­­­леж­­­дал ве­­ли­­ко­­леп­­­ни пи­­ле­­та, па­­те­­та и гъ­­се­­та, за ко­­и­­то сто­­па­­ни­­те на мно­­жес­­т­­­во рес­­­то­­ран­­­ти се ре­­де­­ли на опаш­­­ка да ги из­­­ку­­пят.

Са­­мо след ня­­кол­­­ко ме­­се­­ца оба­­че щас­­­ти­­е­­то от­­­но­­во му обър­­­на­­ло гръб. Слу­­чай­­но на­­у­­чил, че ин­­­ди­­ан­­­ци­­те, ко­­и­­то сре­­щу при­­лич­­­но въз­­­наг­­­раж­­­де­­ние бил на­­ел за свои по­­мощ­­­ни­­ци, го кра­­де­­ли без­­­ми­­лос­­т­­­но. От­­­ва­­ря­­ли вра­­ти­­те на пти­­чар­­­ни­­ци­­те, ко­­га­­то от­­­със­­т­­­вал при за­­ку­­пу­­ва­­не на хра­­ни и ле­­кар­­с­­т­­­ва, и из­­­би­­ва­­ли с то­­я­­ги или ло­­ве­­ли с мре­­жи по по­­ля­­ни и храс­­­та­­ла­­ци из­­с­­­ко­­чи­­ли­­те пер­­­на­­ти. Две съ­­сед­­­ни се­­ла се из­­х­­­ран­­­ва­­ли до на­­си­­та с пти­­че ме­­со. Ин­­­ди­­ан­­­ци­­те, ро­­де­­ни с лов­­­ни ин­­с­­­тин­­к­­­ти, мно­­го доб­­­ри и ес­­­тес­­т­­­ве­­ни по при­­ро­­да, ня­­ма­­ли усет, че вър­­­шат не­­що не­­ред­­­но. Из­­­го­­нил чи­­чо Крум всич­­­ки пиш­­­ман-по­­мощ­­­ни­­ци, но пер­­­на­­та­­та сто­­ка про­­дъл­­­жи­­ла да на­­ма­­ля­­ва. Не та­­ка бър­­­зо, как­­­то пре­­ди, про­­дъл­­­жи­­ла да се то­­пи пред очи­­те му. За­­поч­­­нал зор­­­ко да па­­зи и да сле­­ди де­­нем и но­­щем сто­­ка­­та си, до­­ка­­то ед­­­на сут­­­рин от­­к­­­рил как­­­ва е при­­чи­­на­­та.

По сре­­да­­та на мал­­­ко ос­­т­­­ров­­­че сред ре­­ка­­та, на раз­­с­­­то­­я­­ние един ко­­теш­­­ки скок от пти­­чар­­­ни­­ци­­те, раз­­­по­­ло­­же­­ни на бре­­га, ви­­дял ана­­кон­­­да с дъл­­­жи­­на над 10 мет­­­ра. Тя спя­­ла бла­­же­­но под лъ­­чи­­те на слън­­­це­­то, с из­­­ду­­то ту­­ло­­ви­­ще от ве­­ро­­ят­­­но де­­сет­­­ки на брой по­­гъл­­­на­­ти пи­­ле­­та, па­­те­­та и гъ­­се­­та. Не са­­мо тя, си­­гур­­­но дру­­ги ней­­ни по­­сес­­т­­­ри­­ми съ­­що та­­ка доб­­­ре пре­­жи­­вя­­ва­­ли пок­­­рай пти­­чар­­­ни­­ци­­те на чи­­чо ми Крум.

До­­ка­­то зми­­я­­та спя­­ла до­­вол­­­на и си­­та, той за­­мис­­­лил пък­­­ле­­но на­­ка­­за­­ние. Взел топ­­­че най-здра­­ва мре­­жа, без­­­шум­­­но, сме­­ло и пред­­­паз­­­ли­­во ог­­­ра­­дил от всич­­­ки стра­­ни вле­чу­го­то, връз­­­вай­­ки здра­­во мре­­жа­­та за шуб­­­ра­­ци­­те. Из­­­ду­­та­­та от пре­­яж­­­да­­не ана­­кон­­­да не усе­­ти­­ла ни­­що. До­­не­­съл две лей­­ки пет­­­рол и нак­­­ва­­сил обил­­­но тре­­ва­­та око­­лов­­­ръст на по­­ля­­на­­та. Вър­­­нал се пак на бре­­га на ре­­ка­­та и от­­­там мет­­­нал за­­па­­ле­­на фак­­­ла по по­­со­­ка на зми­­я­­та. Пос­­­лед­­­вал си­­лен пу­­кот, поч­­­ти ек­­с­­п­­­ло­­зия, и ог­­­не­­но­­то къл­­­бо с ди­­а­­ме­­тър 10-15 мет­­­ра скри­­ло за миг чу­­до­­ви­­ще­­то от очи­­те на чи­­чо Крум.

„На мла­­ди го­­ди­­ни съм из­­­вър­­­шил без­­б­­­рой глу­­пос­­­ти и не­­ра­­зум­­­ни пос­­­тъп­­­ки, но та­­зи то­­га­­ва за­­сен­­­чи всич­­­ки­­те до мо­­мен­­­та. Зми­­я­­та мъл­­­ни­­е­­нос­­­но под­­­рип­­­на с ця­­ло­­то си тя­­ло – ме­­тър ли, два ли, на­­го­­ре, по­­ме­­те ця­­ла­­та мре­­жа, как­­­то чо­­век по­­ми­­та мре­­жа от па­­як и скри плам­­­тя­­що­­то свое тя­­ло в ре­­ка­­та. След три се­­кун­­­ди по­­ка­­за гла­­ва от во­­ди­­те, са­­мо на крач­­­ки от мен, и ме из­­г­­­ле­­да с хип­­­но­­ти­­зи­­ращ пог­­­лед. Въп­­­ре­­ки же­­га­­та, це­­ли­­ят се раз­­т­­­ре­­сох от гро­­бов­­­на­­та хлад в не­­го. Зми­­я­­та не ме на­­пад­­­на, си­­гур­­­но бър­­­зо ще­­ше да бъ­­де свър­­­ше­­но с мен, скри се от­­­но­­во за­­ви­­на­­ги сред во­­ди­­те, раз­­­ми се, из­­­чез­­­на...

Ос­­­вен страх, още то­­га­­ва из­­­пи­­тах срам и се раз­­­ка­­ях дъл­­­бо­­ко за не­­ра­­зум­­­на­­та си пос­­­тъп­­­ка. Как­­­во прес­­­тъп­­­ле­­ние бе­­ше от моя стра­­на да на­­пад­­­на то­­ва ве­­ли­­ко­­леп­­­но съз­­­да­­ние, при­­те­­жа­­ва­­що чу­­до­­вищ­­­на си­­ла. До ден дне­­шен не зная за­­що Гос­­­под ме оп­­­рос­­­ти за под­­­ла­­та ми пос­­­тъп­­­ка! Ме­­се­­ци, дни на­­ред ми се при­­сън­­­ва­­ше тро­­ма­­ва­­та гра­­ма­­да, зам­­­ря­­ла в ле­­нив сън на по­­ля­­на­­та, ко­­я­­то в миг се прев­­­ръ­­ща на свис­­­тя­­ща пру­­жи­­на, го­­то­­ва да сма­­же всич­­­ко по пъ­­тя си.

Ве­­че се чув­­с­­т­­­вах гуз­­­но и край­­но не­­си­­гур­­­но и за­­то­­ва прек­­­ра­­тих пти­­це­­въд­­с­­т­­­во­­то, ма­­кар да ми но­­се­­ше мно­­го го­­ле­­ми пе­­чал­­­би!...”

* * *

Се­­дим на ле­­ки­­те си­­ни сто­­ло­­ве в гра­­ди­­на­­та, зад гър­­­бо­­ве­­те ни се прос­­­ти­­ра ла­­гу­­на­­та, пъл­­­на с жи­­вот. Раз­­­ка­­зът не те­­че мно­­го глад­­­ко, чес­­­то чи­­чо ми Крум се от­­к­­­ло­­ня­­ва, за да до­­пъл­­­ни дреб­­­ни под­­­роб­­­нос­­­ти:

„Бях по то­­ва вре­­ме млад и си­­лен, с на­­съб­­­ран жи­­тейс­­­ки опит, бях обик­­­нал но­­ва­­та си ро­­ди­­на, как­­­то оби­­чах ста­­ра­­та. Ис­­­ках да по­­се­­тя всич­­­ки за­­бе­­ле­­жи­­тел­­­нос­­­ти, най-ви­­со­­кия во­­до­­пад – Salto del Anchel (Сал­­­то­­то на ан­­­ге­­ла), да по­­ко­­ря най-ви­­со­­кия връх (над 5400 мет­­­ра), да от­­к­­­рия всич­­­ки­­те кра­­со­­ти на стра­­на­­та на веч­­­но­­то ля­­то – Ве­­не­­цу­­е­­ла. На мно­­го мес­­­та из стра­­на­­та пред­­п­­­ри­­ех раз­­­лич­­­ни дей­­нос­­­ти, има­­ше мно­­го риск, ни­­къ­­де не пот­­­ръг­­­на та­­ка, как­­­то си пра­­вех пред­­­ва­­ри­­тел­­­но смет­­­ка­­та, но бях пред­­­паз­­­лив и ни­­къ­­де не за­­гу­­бих мно­­го от спес­­­те­­ния ка­­пи­­тал. Не раз­­­да­­вах – ня­­кой друг да ра­­бо­­ти с мои па­­ри и нак­­­рая да ме из­­­ма­­ми...

Ина­­че мо­­ят жи­­вот дос­­­та пъ­­ти ви­­ся на ко­­съм.

Със съд­­­руж­­­ник, фран­­­цу­­зин, ве­­че не ис­­­кам до­­ри да си спом­­­ня и име­­то му, ре­­ших­­­ме да тър­­­сим за­­ед­­­но зла­­то по един от г­­­ор­­­ни­­те при­­то­­ци на Ори­­но­­ко. Сре­­щу доб­­­ро въз­­­наг­­­раж­­­де­­ние стар ин­­­ди­­ос ни за­­ве­­де до там. Бях­­­ме с две лод­­­ки, съ­­о­­ръ­­же­­ни с греб­­­ла и до­­по­­топ­­­ни мо­­то­­ри, с оръ­­жие и вся­­как­­­во про­­до­­вол­­с­­т­­­вие. Ста­­ре­­цът ни снаб­­­ди с всич­­­ки та­­къ­­ми за до­­бив и за про­­ми­­ва­­не, да­­де ни са­­мо­­ръч­­­но нап­­­ра­­ве­­ни кар­­­ти на мес­­т­­­ност­­­та, къ­­де­­то поч­­­ти не стъп­­­вал чо­­веш­­­ки крак. От­­­ве­­де ни до бо­­га­­ти­­те зла­­то­­нос­­­ни пя­­съ­­ци, с ни­­що не ни из­­­лъ­­га или под­­­ве­­де; след то­­ва се вър­­­на об­­­рат­­­но със сво­­я­­та лод­­­ка. Има мно­­го доб­­­ри хо­­ра сред ин­­­ди­­ос, но има и го­­ле­­ми раз­­­бой­­ни­­ци. След три ме­­се­­ца неп­­­рес­­­тан­­­на и тру­­до­­ем­­­ка ра­­бо­­та, сред мос­­­ки­­тос и ягу­­а­­ри, чи­­и­­то смра­­зя­­ва­­щи кръв­­­та гла­­со­­ве чу­­вах­­­ме но­­щем в про­­съ­­ни­­ца пок­­­рай огъ­­ня, мо­­ят съд­­­руж­­­ник из­­­бя­­га с мо­­тор­­­на­­та лод­­­ка и при­­до­­би­­то­­то зла­­то, с оръ­­жи­­е­­то, хра­­на­­та, во­­да­­та и кар­­­ти­­те на ин­­­ди­­а­­не­­ца. Не ме зас­­т­­­ре­­ля на тръг­­­ва­­не, за­­що­­то бе си­­гу­­рен, че сам ще ум­­­ра от жъл­­­та­­та трес­­­ка, от ко­­я­­то ле­­жах теж­­­ко бо­­лен в ко­­ли­­ба­­та. Ос­­­та­­ви ме да съ­­би­­рам ду­­ша, без про­­до­­вол­­с­­т­­­вие, в прос­­­та­­та влаж­­­на ко­­ли­­ба и из­­­чез­­­на за­­ви­­на­­ги от жи­­во­­та ми. Ни­­ко­­га ве­­че не чух ни­­що кон­­к­­­рет­­­но за не­­го, ма­­кар да пи­­тах и да раз­­­пит­­­вах на­­ши об­­­щи поз­­­на­­ти. Бе­­ше от стар, бла­­го­­ро­­ден род, но зас­­­ле­­пен от зла­­то­­то, пос­­­тъ­­пи ка­­то най-до­­лен раз­­­бой­­ник. Има­­ше пре­­дос­­­та­­тъч­­­но как­­­то за не­­го, та­­ка и за мен, но той пред­­­по­­че­­те да ме ог­­­ра­­би. Чо­­веш­­­ка­­та ал­­ч­­­ност ме от­­в­­­ра­­ща­­ва!

По­­ве­­че бо­­лен, от­­­кол­­­ко­­то здрав, са­­мо с ос­­т­­­ро ма­­че­­те в ръ­­ка­­та, след две сед­­­ми­­ци лу­­та­­не в джун­­г­­­ла­­та, са­­мо по чис­­­та слу­­чай­­ност се доб­­­рах до ед­­­но за­­тън­­­те­­но се­­ли­­ще. Ед­­­ва се дър­­­жах на кра­­ка­­та от из­­­то­­ще­­ние, бях се хра­­нил са­­мо ня­­кол­­­ко пъ­­ти с го­­ли ох­­­лю­­ви, пло­­до­­ве и су­­ро­­ви ри­­бе­­та, ко­­и­­то ус­­­пя­­вах да хва­­на с ръ­­це в по-ма­­ло­­вод­­­ни ре­­кич­­­ки. Ин­­­ди­­ос ме на­­тъп­­­ка­­ха ня­­кол­­­ко дни със сил­­­на хра­­на, из­­­це­­ри­­ха ме на­­пъл­­­но и ме упъ­­ти­­ха как да се вър­­­на об­­­рат­­­но в об­­­ласт­­­та, къ­­де­­то бе­­ше мо­­я­­та соб­­с­­т­­­ве­­ност. По-го­­ля­­ма­­та част от тях са мно­­го доб­­­ри хо­­ра. Из­­­тег­­­лих по­­ло­­ви­­на­­та от па­­ри­­те, ко­­и­­то бях вло­­жил в ед­­­на си­­гур­­­на бан­­­ка от Ка­­ра­­кас, ку­­пих на ста­­ро го­­лям ка­­ми­­он, трак­­­тор, вся­­ка­­къв ин­­­вен­­­тар за сел­­с­­­ко сто­­пан­­с­­т­­­во, на­­ех от­­­но­­во два­­ма по-мла­­ди и по-не­­вин­­­ни от пре­­диш­­­ни­­те ми ра­­бот­­­ни­­ци и за­­поч­­­нах да раз­­­ра­­бот­­­вам гра­­мад­­­на­­та си план­­­та­­ция. Тър­­­го­­ви­­я­­та с тро­­пи­­чес­­­ки пло­­до­­ве вър­­­ве­­ше прек­­­рас­­­но по то­­ва вре­­ме с Ща­­ти­­те. Съ­­бо­­рих­­­ме че­­ти­­ри­­те ста­­ри праз­­­ни пти­­чар­­­ни­­ка, из­­­ко­­ре­­них­­­ме не­­нуж­­­ни­­те храс­­­ти и за­­са­­дих­­­ме мно­­го на брой плод­­­ни дър­­­ве­­та.

Ед­­­на сут­­­рин, ко­­га­­то се­­чех­ме на­­ред бам­­­бук и тръс­­­ти­­ка с ма­­че­­те пок­­­рай ре­­ка­­та, за да от­­­во­­рим но­­ви го­­ле­­ми прос­­т­­­ран­­с­­т­­­ва за до­­пъл­­­ни­­тел­­­ни на­­саж­­­де­­ния, как­­­то бях на­­га­­зил в гъс­­­тия храс­­­та­­лак, усе­­тих сту­­де­­но и мощ­­­но ту­­ло­­ви­­ще да се уви­­ва бав­­­но, ле­­ни­­во, га­­льов­­­но вър­­­ху кра­­ка­­та ми. За се­­кун­­­ди се озо­­вах в си­­ту­­а­­ци­­я­­та на спъ­­нат кон, от из­­­не­­на­­да из­­­тър­­­вах ос­­т­­­рия нож от ръ­­ка­­та. Вдиг­­­нах ръ­­це ин­­с­­­тин­­к­­­тив­­­но и в то­­зи мо­­мент ана­­кон­­­да­­та се уви вър­­­ху тях и гър­­­ди­­те ми, ка­­то ме стег­­­на в же­­ляз­­­на прег­­­ръд­­­ка. Да­­ли е би­­ла съ­­ща­­та ана­­кон­­­да или пък ня­­коя дру­­га – ни­­ко­­га не уз­­­нах, са­­мо знам, че ня­­ма ни­­що слу­­чай­­но на то­­зи свят...

Реб­­­ра­­та ми из­­п­­­ра­­щя­­ха и след две се­­кун­­­ди раз­­б­­­рах, че уми­­рам. Не бях в със­­­то­­я­­ние ни­­то да се пом­­­ръд­­­на до­­ри сан­­­ти­­ме­­тър, ни­­то да ди­­шам, ни­­то да ча­­кам да ста­­не чу­­до и ана­­кон­­­да­­та да от­­­ло­­жи смър­­т­­­на­­та ми при­­съ­­да. Два­­ма­­та ин­­­ди­­ос, са­­мо на мет­­­ри от мен, ме наб­­­лю­­да­­ва­­ха мно­­го вни­­ма­­тел­­­но и не из­­­пит­­­ва­­ха съ­­жа­­ле­­ние, а зло­­рад­­с­­т­­­во.

Усе­­тих, че бя­­ха пе­­тим­­­ни да ви­­дят как чу­­до­­ви­­ще­­то пре­маз­­­ва, а по-точ­­­но – пог­­­лъ­­ща, бе­­лия ев­­­ро­­пе­­ец – те­­хен ра­­бо­­то­­да­­тел.

По­­доб­­­но не­­що си зас­­­лу­­жа­­ва­­ше да се ви­­ди.

Кол­­­ко вре­­ме из­­­те­­че – ми­­ну­­та, две, пет – ве­­че не зная, виж­­­дам са­­мо ви­­о­­ле­­то­­ви кръ­­го­­ве и звез­­­ди пос­­­ред бял ден, бол­­­ка­­та бе­­ше не­­по­­но­­си­­ма. Ви­­дях две ли­­ца да се сме­­ят и нас­­­лаж­­­да­­ват...

При те­­зи се­­кун­­­ди и кап­­­ка из­­­ти­­чащ от мен жи­­вот си спом­­­них кол­­­ко мно­­го са су­­е­­вер­­­ни всич­­­ки ин­­­ди­­ан­­­ци. С пос­­­лед­­­ни­­те струи въз­­­дух от пре­­ма­­за­­ни­­те дро­­бо­­ве, ед­­­ва раз­­­би­­ра­­е­­мо, из­­х­­­рип­­­тях: „Си­­но­­ве на дя­­во­­ла, аз уми­­рам, но се прев­­­ръ­­щам в зъл дух, кой­­то ще ви прес­­­лед­­­ва, до­­ка­­то все­­ки от вас е жив! Страш­­­но ще бъ­­де мо­­е­­то от­­­мъ­­ще­­ние!...”

...И съм за­­поч­­­нал да гу­­бя съз­­­на­­ние. Уми­­рах, ка­­то усе­­щах как ме об­­­ли­­ва ре­­ка със сту­­де­­ни и леп­­­ка­­ви струи. Тъм­­­ни, гъс­­­ти и леп­­­ка­­ви. Ин­­­ди­­ос ре­­же­­ха сръч­­­но и хлад­­­нок­­­ръв­­­но, ре­­же­­ха са­­дис­­­тич­­­но тя­­ло­­то на зми­­я­­та, уви­­та око­­ло мен. Про­­дъл­­­жи­­ха да ре­­жат, до­­ка­­то всич­­­ки пар­­­че­­та от тя­­ло­­то ме от­­­пус­­­нат. Да ме от­­­пус­­­нат и да се гър­­­чат, по­­доб­­­но на мен. Дро­­бо­­ве­­те ин­­с­­­тин­­к­­­тив­­­но по­­е­­ха въз­­­дух, ос­­т­­­ра­­та бол­­­ка се вър­­­на, без­­­по­­мощ­­­но­­то ми тя­­ло ле­­жа един час на тре­­ва­­та; ду­­хът ми, кой­­то бе­­ше из­­­ля­­зъл от не­­го, от­­­но­­во се вър­­­на об­­­рат­­­но... и вре­­мен­­­но... Без ни­­как да бър­­­зат, ин­­­ди­­ос уми­­ха кръв­­­та от ли­­це­­то ми с во­­да от ре­­ка­­та, от­­­ся­­ко­­ха ня­­кол­­­ко ед­­­нак­­­ви по дъл­­­жи­­на здра­­ви пръ­­ти, свър­­­за­­ха ги с ли­­а­­ни, до­­ка­­то из­­­майс­­­то­­рят гру­­ба но­­сил­­­ка. Пак без да бър­­­зат, ме раз­­т­­­ри­­ха с тре­­ви, по­­ло­­жи­­ха ме на но­­сил­­­ка­­та и ме по­­не­­со­­ха ся­­каш в мъг­­­ла – нез­­­най­­но къ­­де.

На­­пъл­­­но за­­гу­­бих съз­­­на­­ние...”

* * *

 „Три дни. Ако ос­­­та­­неш жив още три дни и от­­­но­­во сам се на­­диг­­­неш вър­­­ху кра­­ка­­та си, ще жи­­ве­­еш още 70, мо­­же би още 80 го­­ди­­ни и по­­ве­­че...

Ако ос­­­та­­неш и то­­зи път жив – не бър­­­зай по­­ве­­че да уми­­раш!”

Те­­зи ня­­кол­­­ко ду­­ми из­­­фъф­­­ли­­ла ста­­ра­­та ве­­щи­­ца на мес­­т­­­но ин­­­ди­­ан­­с­­­ко на­­ре­­чие и всич­­­ко чи­­чо ми Крум раз­­б­­­рал. Ле­­жал в ко­­ли­­ба­­та сма­­зан след прег­­­ръд­­­ка на ана­­кон­­­да и ня­­мал си­­ли до­­ри ед­­­на ду­­ма на бла­­го­­дар­­­ност да из­­­го­­во­­ри. По то­­ва вре­­ме бил трий­­сет и се­­дем го­­ди­­шен.

* * *

На 5 де­­кем­­в­­­ри 2012 г. най-ста­­ри­­ят са­­мо­­ко­­вец в мо­­мен­­­та – Крум Ива­­нов Кон­­­до­­фер­­с­­­ки, за­­поч­­­ва сто и ед­­­на.

Александър Кондоферски

 

Книгата може да  заявите на адреса на издателството:

Вестник "Приятел" - Самоков - 0722/66-730

www.vestnikpriatel.com

Надка Вардарова - 0899 789 002, 0885 115 307, 0878 270 223
Тодор Попов - 0896 400 164
Делян Василев - 0887 39 55 39


 







Гласувай:
18




1. tota - Честит Първи май!
01.05.2015 18:14
Поздравявам всички приятели и тези, които отварят тази страничка в блога с хорото на Дико Илиев! Където и да сме, при каквито обстоятелства да сме, да носим името българско и съхраняваме родовата памет!
цитирай
2. mt46 - Поздрави!...
01.05.2015 19:20
Честит празник!...
цитирай
3. sande - ТАЛАНТЛИВ ПИСАТЕЛ - САМОКОВЕЦ ПРИСТИГНА! БЕЗ ПРЕДИЗВЕСТИЕ!
01.05.2015 19:30
Тези дни самоковското издателство "Приятел" пусна от печат книгата "Пътешествия без предизвестия". Автор Александър Кондоферски - име непознато за по - голяма част от читателите. Неговите блестящи репортажи, пътеписи, разкази, са познати засега на по-любознателните и любопитни читатели на вестник "Приятел" от Самоков. Името на този строителен инженер, който почти двадесет и пет години живее и работи в Мюнхен - Германия, стана известно покрай знаменитата мемоарна книга на дядо му - свещеник Христо Зафиров Кондоферски "Дневник по Балканските войни през 1912 и 1913 г." Съкровен летопис на кървавите войни за обединение на Отечеството, написан от христолюбивата ръка на отеца и престоял в старите сандъци на семейството му 103 години! Каква съдба! Знаменита личност от най - висок общо български ранг! А останал в паметта на самоковци с благия спомен за един добър човек, известен и досега като поп Ристо Туристо. Шумотевиците на времето са скрили високия му лъчезарен лик в паяжините на изминалото бурно столетие. До момента, когато достойният внук решава, със собствени средства, да извади пред сънародниците си тази семейна Библия. Книгата се превърна в събитие в националния живот, премина и границите на България.
Не се наемам да ви разкажа за неговите "Пътешествия без предизвестия". Тя е едновременно и мемоарна книга, и книга за пътешествията му по света, и галерия от колоритни, запомнящи се образи. Тя е апотеоз на неспокойния, неукротим, търсещ дух на българина, който навсякъде - по чужди земи и континенти се чувства уютно и уверено като на своята свещена българска земя и родния Самоков. Земя на непреклонните му деди.
Прочетете и се радвайте!
цитирай
4. donchevav - Честит празник, Ати! А прекрасният ...
01.05.2015 19:38
Честит празник, Ати! А прекрасният отзив ще прочета внимателно - и предчувствам - с голямо удоволствие! Поздрави!
цитирай
5. stela50 - Честит празник, мила Ати !
01.05.2015 20:40
Месец май има най-много празници може би...
и всичките са красиви и вълнуващи, днес по нов стил
е избухнало Априлското въстание - в Копривщица
и Панагюрище има тържества...
А издаването на всяка книга е винаги голям празник -
прочетох с интерес - Чудесен отзив, вълнуващ откъс...
Благодаря ти за този дар днес.
Поздрави !
цитирай
6. planinitenabulgaria - Неволно напавих сравнение между мен и Кондоферски.
01.05.2015 23:16
Аз също имам рекорд, - обиколил съм пеша два пъти екватора! Вместо да пътувам по чужди страни, ходя само из България. Днес водих съпругата ми на два оброка. Ще публикувам постинг с тях, те са забележителни . Намират се в отписаната вече Западна България, частта на запад от София. След отписването на региона Северозападна/ла/ България от България сега наред е този. Тук разрухата е много по-голяма отколото в Царибродско и Пиротско, а престъпността - тя там се е превърнала в поминък и е вече трансгранична.
Поздравления за постинга - дар по случай Първи май и настъпването на пролетта.
цитирай
7. tota - Аз също имам рекорд, - обиколил съм ...
02.05.2015 00:37
planinitenabulgaria написа:
Аз също имам рекорд, - обиколил съм пеша два пъти екватора! Вместо да пътувам по чужди страни, ходя само из България. .................
Поздравления за постинга - дар по случай Първи май и настъпването на пролетта.

Привет, Коста. Авторът на книгата е впечатлен от рекорда ти. Отбелязва, че „това е забележително постижение”. И понеже няма връзка с теб, ме помоли да те попитам, дали си изминал маршрут в нашата Рила, който той е изминал веднъж като студент трети курс, заедно с приятел, за жалост отдавна покойник.
„ Тръгнахме от Семково в 7 сутринта и покрай връх Налбант, след това през Мусала в 7 вечерта бяхме вече в Самоков. Много бързо, имахме лек багаж и на равна пътека почти тичахме...Това са около 60 км. Да не говоря за разликата във височините, този господин сигурно има представа за това. Оттам хванахме рейса и още по светло, към 21 часа бяхме в София, като видях за кратко и баща си в Самоков. Друг път на 25 г., с братовчед ми, тръгнахме в 8 сутринта от Самоков с рейса до с. Говедарци. След това в посока на връх Мечит. Носех "комбайн" със себе си. Това е съоръжение за ловене на пъстърва. Когато стигнахме до Будачки камък, се откри на 15 км по права линия пред очите ни езерото Йозолант. Това е най-красивото и недостъпно езеро в Рила, заобиколено от всички страни от непристъпен над стогодишен клек. Слязохме без пътека по едни сипеи с опасен наклон чак до реката. Казва се прави Искър (или "Прекорека" на самоковски, с ударението на "е"), като това е една разлика от височините почти километър. След това изкачихме 500 височинни метра по стръмнината насреща. Във вековен клек за 1 час не можеш да изминеш повече от двеста метра. Ръцете ти се подуват от издрасквания и смола, гърба ти се пълни с иглички от клек. Успяхме със сетни сили, без компас, без пътека, без никаква видимост да стигнем до езерото Йозолант - невероятен красавец! Със сетни сили, без да хапнем троха хляб, или някакъв плод. Изпихме по няколко литра вода. Беше вече 14 часа следобяд и се опитахме да поставил "комбайна", но безуспешно. Клекът заобикаля плътно цялото езеро и е невъзможно да се опъне корда, на която висят множество кукички. Езерото ври от пъстърва. Тръгнахме с братовчеда, без да се бавим повече, като двама горски разбойници. Обратния път до реката по склона на долу бе 5 пъти по-лесен, защото от клон на клон през клека се слиза като с асансьор. Оттам, по реката надолу след 4-5 часа се озовахме в село Мала Църква. Това е вододайна зона, достъпът е забранен, стреля се без предупреждение. Имахме луд късмет, че никой не ни видя, но по моето настояване се придвижвахме покрай реката, избягвайки поляни и открити участъци. Нямаше повече рейс този ден и със сетни сили към 21 часа се добрахме да Самоков.”
цитирай
8. tota - Честит празник!. . . Марине, честит ...
02.05.2015 14:08
mt46 написа:
Честит празник!...


Марине, честит да е и целият месец май!
цитирай
9. tota - Тези дни самоковското издателство ...
02.05.2015 14:12
sande написа:
Тези дни самоковското издателство "Приятел" пусна от печат книгата "Пътешествия без предизвестия". Автор Александър Кондоферски - име непознато за по - голяма част от читателите. Неговите блестящи репортажи, пътеписи, разкази, са познати засега на по-любознателните и любопитни читатели на вестник "Приятел" от Самоков. Името на този строителен инженер, който почти двадесет и пет години живее и работи в Мюнхен - Германия, стана известно покрай знаменитата мемоарна книга на дядо му - свещеник Христо Зафиров Кондоферски "Дневник по Балканските войни през 1912 и 1913 г." Съкровен летопис на кървавите войни за обединение на Отечеството, написан от христолюбивата ръка на отеца и престоял в старите сандъци на семейството му 103 години! Каква съдба! Знаменита личност от най - висок общо български ранг! А останал в паметта на самоковци с благия спомен за един добър човек, известен и досега като поп Ристо Туристо. Шумотевиците на времето са скрили високия му лъчезарен лик в паяжините на изминалото бурно столетие. До момента, когато достойният внук решава, със собствени средства, да извади пред сънародниците си тази семейна Библия. Книгата се превърна в събитие в националния живот, премина и границите на България.
Не се наемам да ви разкажа за неговите "Пътешествия без предизвестия". Тя е едновременно и мемоарна книга, и книга за пътешествията му по света, и галерия от колоритни, запомнящи се образи. Тя е апотеоз на неспокойния, неукротим, търсещ дух на българина, който навсякъде - по чужди земи и континенти се чувства уютно и уверено като на своята свещена българска земя и родния Самоков. Земя на непреклонните му деди.
Прочетете и се радвайте!

Да, Санде, хубаво е, че се отби и сподели за автора на книгата и неговите корени, и допълни малко известни факти за неговия род. А книгата ще ни отведе на непознати кътчета на майката земя. Заслужава да бъде прочетена!
http://sande.blog.bg/izkustvo/2015/01/26/edna-velika-kniga.1333246
цитирай
10. tota - Честит празник, Ати! А прекрасният ...
02.05.2015 14:21
donchevav написа:
Честит празник, Ати! А прекрасният отзив ще прочета внимателно - и предчувствам - с голямо удоволствие! Поздрави!


Мила Вени, ще ми бъде приятно, ако и с отзива и разказа ти доставя удоволствие. Ако пък намериш възможност да споделиш с децата, някой от разказите аз ще бъда удовлетворена. Вероятно и авторът, посветил много от времето си да разкрие родовите корени на страницата на книгата и пътешествията си до различни дестинации.
Поздрави!
цитирай
11. tota - Месец май има най-много празници ...
02.05.2015 14:24
stela50 написа:
Месец май има най-много празници може би...
и всичките са красиви и вълнуващи, днес по нов стил
е избухнало Априлското въстание - в Копривщица
и Панагюрище има тържества...
А издаването на всяка книга е винаги голям празник -
прочетох с интерес - Чудесен отзив, вълнуващ откъс...
Благодаря ти за този дар днес.
Поздрави !


Мила, Танечка, благодаря ти за хубавите думи. Наистина издаването на всяка книга е малък празник, защото с посланията си в нея, авторът ни разкрива нови светове.
Поздрави!
цитирай
12. megg - " родовите връзки през времето "
02.05.2015 20:13
Да преброждаш света и докато нозете вървят из непознати земи, да носиш в душата си своята; докато се сбъскваш с разочарования, понякога - със смъртна опасност, докато се възхищаваш от красотата, различието на чуждото, сърцето ти да е стоплено от своето... Много хубав отзив, мила Ати, умееш за провокираш и приобщаваш; благодаря ти, ще потърся тази книга.
Честит май с всичките му празници, с цялата му хубост!
Поздрав, Ати! :)
цитирай
13. tota - Да преброждаш света и докато нозете ...
02.05.2015 23:00
megg написа:
Да преброждаш света и докато нозете вървят из непознати земи, да носиш в душата си своята; докато се сбъскваш с разочарования, понякога - със смъртна опасност, докато се възхищаваш от красотата, различието на чуждото, сърцето ти да е стоплено от своето... Много хубав отзив, мила Ати, умееш за провокираш и приобщаваш; благодаря ти, ще потърся тази книга.
Честит май с всичките му празници, с цялата му хубост!
Поздрав, Ати! :)

Мила, прекрасна, Мег, благодаря ти коментара, за милите думи в него! Знаеш за мен какво са родовите връзки и паметта. Сега в отзива за книгата и разказа към него си доловила онова, което всеки един носи в себе си, където и да е - любовта към родната земя. Към онова, което очите са видели и което търсят да видят, до сетния дъх. Какво сърце и душа трябва да имаш, да успееш в живота, да достигнеш преклонна възраст, а да не можеш да осъществиш носеното в сърцето? Да носиш жал по Родината в себе си до края.
Наистина книгата заслужава да бъда прочетена. В нея е и душата на автора, направил толкова много да върже отново родовите връзки, разпокъсани в превратните времена.
Поздрави, Мег!
цитирай
14. donchevav - Страхотна родова история - като ...
03.05.2015 09:34
Страхотна родова история - като тази, на западните благородници, но много по-вълнуваща, изпълнена с обрати и приключения! Разказът ме заплени: уникални случки - екзотични, романтични и опасни, удивителна природа - места, за които никога не съм чела, не съм и подозирала, силна емоция, пределна искреност! Много ми хареса! С удоволствие ще дам информация на моите ученици - те са четящи млади хора, използват всяко междучасие и всеки скучен учебен час :))) да отворят томче литературна класика - някъде писах вече за това, извинявай! Много им се радвам:))))) Благодаря за информацията и прекрасния отзив, мила Ати! Поздрави!
цитирай
15. tota - Страхотна родова история - като ...
03.05.2015 17:02
donchevav написа:
Страхотна родова история - като тази, на западните благородници, но много по-вълнуваща, изпълнена с обрати и приключения! Разказът ме заплени: уникални случки - екзотични, романтични и опасни, удивителна природа - места, за които никога не съм чела, не съм и подозирала, силна емоция, пределна искреност! Много ми хареса! С удоволствие ще дам информация на моите ученици - те са четящи млади хора, използват всяко междучасие и всеки скучен учебен час :))) да отворят томче литературна класика - някъде писах вече за това, извинявай! Много им се радвам:))))) Благодаря за информацията и прекрасния отзив, мила Ати! Поздрави!


Мила, Вени, благодаря ти за коментара! Твоите думи са признание за труда на автора, вързал отново родовите нишки и описал в книгата си и за всичко споделено от пътешествията, през което ни превежда.
Мотивът му да напише и събере в книжка всичко написано от него е отбелязан в послеслова. И това са пенсионерите, най - неоправданите и смазани от обществото в днешна България.
Бих допълнила, това е книга и за всички българи по - света и най вече младите хора. Въпреки трудностите, породени от превратностите на времето, духът на българина трябва да го има, защото духът на едни народ е всичко. Трябва да повдигнем духа на нашите сънародници. Всеки истински българин е като Крум Кондоферски. Умира, но не се предава! Побеждава дори прегръдка на анаконда! Отглежда 30 чужди деца. На 102 г. държи в прегръдките си новородено внуче. Дори, когато е на преклонни години не забравя песничката, научил от майка си - "хей ръчички, хей ги две..." ДОРИ ОТ СМЪРТНИЯ ОДЪР ИСКА ДА ВИЖДА СНИМКИ ОТ СВОЯТА РОДИНА! Защото какво е човек без Родина? Дърво без корен. И все още е жив и здрав този железен възрастен мъж! На 4 декември тази година започва 104 -тата си годишнина, като все още владее перфектно български, френски, испански. Приятелко, някой хора притежават други дименсии и мащаби отколкото при нас, хората с по-обикновени съдби. Преди 80 години е напуснал родината си и все още не е забравил родният си език.
Поздрави, Вени!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: tota
Категория: Лични дневници
Прочетен: 12801476
Постинги: 1353
Коментари: 16867
Гласове: 72258
Архив
Календар
«  Април, 2025  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930